logo ppp

 

 

Słowo wstępne

spotkania2014

Drodzy Państwo,

Po raz czwarty mamy zaszczyt i przyjemność spotkania się w ramach naszego cyklu „Spotkania z psychologią” w Piekarach Śl.

Poprzednie edycje udowodniły, że spotkania te mają sens o czym świadczy rosnąca aktywność odbiorców oraz uwagi profesjonalistów, z którymi mamy możliwość współpracować podczas realizacji kolejnych edycji. Tegoroczne spotkanie odbywać się będzie pod hasłem przewodnim : „Ciało domaga się ducha”

Co kryje się za tym hasłem? Na co chcemy zwrócić Państwa uwagę?

Codzienne życie przynosi wiele sytuacji wywołujących w nas szeroką gamę różnorodnych uczuć, w tym takich, które odbieramy jako trudne. Uczucia te dają o sobie znać na różne sposoby: boli nas głowa, czujemy wewnętrzne rozdygotanie, wzbiera w nas niszczycielska energia, opadają z nas siły, nie możemy złapać oddechu, i wiele, wiele innych…

Szukamy wtedy sposobu na to, jak uspokoić skołatane nerwy, co zrobić aby odzyskać równowagę i poczuć się lepiej. W naszej kulturze spotykamy często dwie skrajne propozycje: albo kult ciała – być szczupłym, pięknym , silnym, zdrowym fizycznie, wiecznie młodym , odcinać się od uczuć, afirmować sukces i dzięki temu radzić sobie z przeciwnościami oraz zdobywać świat , albo kult ducha: gardzić ciałem wraz z jego potrzebami i objawami, skupiać uwagę głównie na tak zwanych „potrzebach wyższych”.

W trakcie naszej czwartej edycji „Spotkań z psychologią” chcemy Państwa zachęcić do integracji obydwu podejść ponieważ wyznajemy pogląd, że człowiek w naturalny sposób przeżywa siebie jako całość i za nią tęskni, i że tylko przeżywanie siebie jako całości, bez podziału na ciało/soma/ i ducha/psyche/ daje szanse na świadome stąpanie drogą ku równowadze.

W takim podejściu istotną rolę, oprócz filozofii, medycyny, sztuki czy religii, może odgrywać psychologia zarówno ze swoim dorobkiem praktycznym jak i teoretycznym.


Jak co roku zaprosiliśmy do Państwa dyspozycji doświadczonych profesjonalistów. Mamy nadzieję, że zechcecie skorzystać z ich wiedzy i dorobku, aby zrobić krok do przodu w stronę osobistej harmonii. Zachęcam również do skorzystania z naszej oprawy artystycznej, którą stworzą w tym roku wybitni twórcy z naszego regionu oraz do poczęstunku.


Dziękujemy za to, że jesteście z nami.


Wyrazy podziękowania kieruję ponadto
w stronę naszych partnerów, sponsorów oraz wolontariuszy z piekarskich szkół, bez Was nasi drodzy, nie byłoby to możliwe.

Tradycyjnie życzę d o b r e g o p o ż y t k u oraz m i ł y c h w r a ż e ń z udziału w IV edycji
„Spotkań z psychologią

W imieniu zespołu koordynator projektu

Pelagia Gałbas